Marschall József a Gondolatok alkímiája könyvében mutatja be ezt a jelenséget. Próbálom röviden és érthetően összefoglalni.

A 14. század végén járunk Firenzében. Itt élt és alkotott Donatello, Michelangelo, Leonardo da Vinchi, Ghilberti, Petrarca, Boccaccio, Dante …hogy csak a legnagyobb és legismertebb művészeket említsem. Az emberi kultúra példátlan virágzása nagyban köszönhető volt a város korlátlan gazdagságának. A gyapjú- és textiliparnak és ezen iparágakra épülő bankszektornak köszönhetően bizonyos társadalmi rétegek jóléte és vagyona folyamatosan nőtt …és sajnos az alsó rétegek szegénysége is. A lakosság egyre nagyobb része csúszott le, a nincstelenek haragja és a városban tapasztalható feszültség egyre csak nőtt.

Firenze vezetői, a bankárok, az iparosok és egyházi vezetők azt remélték, ha a települést a keresztény világ legszebb városává alakítják, ha Isten dicsőségére káprázatos templomok, szenzációs freskók, és mesés szobrok születnek, akkor ezek az elképesztő alkotások mintegy „mágikus védőburkot vonnak a város köré”.

…és az elképzelésüket az élet vissza is igazolta. 500 évvel később működött a mágikus védőburok. Hitler parancsot adott Firenze elpusztítására. Az ott állomásozó csapatok parancsnoka nem engedelmeskedett. Nemet mondott az értelmetlen pusztításra arra hivatkozva, hogy ennyi szépség nem mehet veszendőbe.

A Firenzét megvédő mágikus védőburok nem csak az ott tevékenykedő művészeknek volt köszönhető. A város vezetői és elitje a pénz mellett, időt és energiát nem kímélve vettek részt a művészek toborzásában és ösztönzésébe. Emellett nagyvonalúan honorálták a munkájukat, biztosítva így a kényelmes  megélhetésüket. Ennek a támogatói háttérnek és az anyagi bőségnek köszönhetően létrejövő művészi-, és inspiráló közeg adta meg a lehetőséget, hogy páratlan művek, műalkotások születhessenek. Az alkotók, a szakemberek és a megrendelők harmonikus kapcsolatának köszönhetően jár még a mai napig is a világ Firenze csodájára.

A Firenze-hatás érvényesül minden szakember és megrendelői-, megbízói viszonyban. Így az ingatlanpiac esetében is. Marschall szavaival élve: szakterületünk alapos ismerete mellett szükségünk van arra is, hogy alkotó tettvágy hajtson bennünket valami új és különös létrehozására. Ha ez találkozik megbízónk támogató, inspiráló, ugyanakkor következetesen szigorú hozzáállásával, akkor képesek leszünk átlépni a Paradicsom Kapuján, hogy ügyfeleinkkel együtt bőséges szüretben legyen részünk.

Az egyik legutóbbi megbízásom esetében találkozhattam a Firenzei-hatás jelenségével. Az ingatlan tulajdonosa tisztelte a tapasztalatomat, a szaktudásomat és a kreativitásomat, így szabad kezet adott az eladó ingatlan marketing anyagának elkészítésekor. Minden értékesítéssel kapcsolatos ígéretemet szigorúan számon kért rajtam és folyamatosan nyomon követte, hogy mi történik a lakásával. Az értékesítési folyamat mindkettőnk nagy megelégedésére szokatlanul gyorsan lezárult, megtaláltam az új tulajdonosát az otthonának. Ezt a sikertörténetet majd egy külön bejegyzésben fogom elmesélni.

…addig is keressétek az olyan embereket a munkátok során, akik kellő támogatást nyújtanak és bíznak a szaktudásotokban. Tiszteld annyira a többieket, hogy nem rabolod az idejüket, ne ragaszkodj ahhoz, hogy megváltoztassák a rólad kialakított véleményüket….mert …  „Lehetetlen egyszerre fontos és mindenkinek örömet szerző teljesítmény nyújtani!” (Seth Godin)